27/11 2011 Stormen rammer Aalborg.
Søndag over middag ramte stormen Aalborg, politiet og Beredskabscenter Aalborg blev kaldt i Danmarksgade hvor der var væltet et afskærmning til en byggeplads.Politiet afspærrede også en del af LouisePlads hvor der var fare for ting skulle falde ned fra bygningen.
Et stillads ved NordKraft var skyld i at politiet måtte afspærre Nyhavnsgade, det var gangpladerne som blæste ned fra det høje stillads.
Også Vestergade i Nørresundby måtte politiet afspærre, da der var fare et stillads skulle væltet, bygningen overfor var store dele af taget blæst af.
Fotograf : Martin
20/11 2011 kl. 17:12 Solo uheld ved Fjerritslev.
Søndag sidst på eftermiddagen blev Beredskab jammerbugt kaldt til færdselsuheld på Aldrupvej ved Fjerritslev.En bilist i en firehjulstrækker kom ud i rabatten i en venstre kurve, og mistede herredømmet over bilen.
Bilen slog et par kolbøtter og havnede inde på en mark, bilistens tilstand er ukendt.
Fotograf : Thomas
19/11 2011 kl. 19:17 Brand i større garage ved Nørhalne.
Lørdag aften udbrød der en større brand i en tolænget ejendom på Engvej ved Nørhalne.Både beredskabscenter Aalborg og beredskab Jammerbugt blev sendt til branden, den store
garage / lade var overtændt da brandvæsnet nåede frem. Stuehuset fik også store røg og sod skader
ved branden, hvordan branden er opstået er uvis, ingen kom til skade ved branden.
Fotograf : Thomas
19/11 2011 kl. 17:40 To biler kørt sammen i Aabybro.
Lørdag ved aftenstid skete der et færdselsuheld med to biler i krydset Aalborgvej / Fristrupvej i Aabybro.En bil kom ad Fristrupvej og kørte ud foran en anden bil på Aalborgvej. Der blev sendt syv ambulancer,
paramediciner, lægebil, politi og brandvæsnet fra Aabybro til frigørelse.
Ingen menes at være kommet alvorligt til skade ved ulykken, der var lidt trafikale problemer i en times
tid, mens der blev ryddet op på ulykkesstedet.
Fotograf : Thomas
19/11 2011 kl. 5:00 Falsk anmeldelse af påkørsel.
En mand ringede lørdag morgen til politiet og sagde, han var blevet påkørt af en bil på omfartsvejenmellem Kaas og Aabybro. En større eftersøgning blev sat i gang med bla. en helikopter og flere
hundepatruljer, da politiet ikke kunne finde manden. Politiet mødte tilfældigt en beruset mand i
Kaas, som viste sig at være anmelderen, han blev anholdt og sigtet for falsk anmeldelse.
Fotograf : Thomas







