31/3 2012 kl. 13:00 Demonstration og uroligheder i Aarhus.
Lørdag eftermiddag var der to demostrationer i Aarhus, i den forbindelse var der flere sammenstød mellem demostranter og politi. Danish Defence league holdte sig rolige i Mølleparken, hvor imod anti racisterne flere gange forsøge konfrontation med nazisterne. Det lykkedes stort set politiet at holde de to grupper fra hinanden i Aarhus midtbyen.
Dog var der flere voldelige sammenstød med politiet i området omkring Mølleparken. Flere betjente er kørt på skadestuen med skader efter genstande der blev kastet mod politiet.
89 demostranter blev anholdt rundt omkring i byen de fleste på engang tæt ved Mølleparken.
Fotograf : 112-NORD.DK
28/3 2012 kl. 22:40 Finsk skib påsejlet Jernbanebroen over Limfjorden.
Onsdag aften påsejlede den finske coaster "Ramona" jernbanebroen mellem Aalborg og Nørresundby.Der skete store skader på jernbanebroen så meget, at alt trafik nu er stoppet det næste halv år, og gennem sejlingen er udsat til man får fjernet den 300tons bro klap.
Ingen personer kom til skade ved sammenstødet med broen.
Fotograf : Martin
28/3 2012 kl. 22:14 Færdselsuheld med fastklemte ved Dronninglund.
Tirsdag lidt efter kl. 22, skete der et færdselsuheld på Ø. Thorupvej ca. 100 meter fra rundkørslen ved Dronninglund.Det var tilsyneladende et solouheld. Hvor mange der kom til skade vides ikke, dog var der to ambulancer på stedet da fotografen var der. Vejen var spærret mens redningsarbejdet stod på.
Fotograf : Jean
28/3 2012 Kl. 15:37 Brand i knallert bredte sig til Haraldslund Svømmehal.
Tirsdag eftermiddag kom en melding på Brand-MC/Knallert på Kastetvej 83 hvor Haraldslund Vand- og Kulturhus har adresse.Det viste sig, at det var en knallert som stod under taget ved Haraldslund og så blev det straks værre, da ilden havde bredt sig til tagkonstruktionen.
Der skete stor skade på taget, som efter sigende bliver meget dyr at reparere, mens der er mindre røg og sodskader i biblioteket.
Omkring 150 gæster måtte evakueres fra svømmehal, motionscenter og bibliotek af frygt for røgforgiftning. Men med lidt held, håber de at de kan åbne svømmehallen igen Torsdag, da de fleste skader er udvendig. Politiet arbejder ud fra at branden er påsat.
Fotograf : Jesper
24/3 2012 Kl. 17:00 AaB - SønderjyskE i Superligaen
6228 personer var på plads på lægterne da AaB tog imod SønderjyskE hjemme i Superligaen.AaB var meget på hælene, og det udnyttede SønderjyskE efter 33 minuter, ved at score til 1-0.
I anden halveg scorede AaB også en enkelt gang, men det var ikke nok til at få point, da gæsterne kort efter nettede igen til slutreslutatet 1-2.
Fotograf : Jean
20/3 2012 kl. 22:16 Større brand ved maskinefabrikken Fuglsang i Klarup.
Tirsdag aften blev Beredskabscenter Aalborg kaldt til brand i industribygning på Nørremarkvej i Klarup.Det var en hal til maskinefabrikken Fuglsang som var brand i, da brandvæsnet kom frem var der flammer i gennem taget på hallen.
Det viste sig at være en truck som havde været brand i .
Fotograf : Martin / Jesper






